Čo to je a ako to funguje?
Vzduchová medzera pomáha zvýšiť útlm konštrukcie, pričom čím širšia je medzera, tým viac zlepší vzduchovú nepriezvučnosť. Toto platí až do šírky 20cm (zlepšenie približne o 15dB). Nevýhodou vzduchovej vrstvy je, že poskytuje priestor pre odraz zvukových vĺn medzi dvoma nepriezvučnými vrstvami. Takto vznikajú stojaté vlny ktoré majú na nepriezvučnosť negatívny vplyv.
Prostredníctvom pohltenia zvukových vĺn zabraňuje ich odrazu medzi dvoma nepriezvučnými vrstvami konštrukcie. Týmto spôsobom znižuje negatívny vplyv stojatých vĺn na výslednú nepriezvučnosť. Navyše pri využití lisovanej akustickej peny s vysokou objemovou hmotnosťou vstupuje do celkovej nepriezvučnosti konštrukcie aj Rw peny.
Výsledný útlm môže zvýšiť až o 8dB.
Vzduchovo nepriezvučná vrstva spravidla predstavuje materiál s vysokou objemovou hmotnosťou a uzavretou bunkovou štruktúrou. V rámci konštrukcie plní funkciu tvrdej zábrany, ktorá má za úlohu zastaviť, prípadne odraziť naspäť zvukové vlny vstupujúce do konštrukcie.
Vďaka striedaniu ľahkých (pohltivých) a ťažkých (nepriezvučných) materiálov dokáže zvukovo izolačná konštrukcia utlmiť celé spektrum frekvencií – od nízkych až po vysoké. Zároveň sa musia zvukové vlny vysporiadať s prestupom medzi materiálmi s rozdielnymi vlastnosťami a hustotou, vďaka čomu strácajú viac energie. Vždy je účinnejšia konštrukcia s oddelenými vzduchovo nepriezvučnými vrstvami ako tá, kde sú vrstvy v priamom kontakte.